Maria Abrahamsson

i Riksdagen

Min CV

Efter några struliga år på gymnasiet i början av det glada 80-talet tog jag mig i kragen på Komvux och läste upp betygen som behövdes för att 1983 börja studera i Lund.

  • Pressvetenskap 40 p (journalistambitioner fanns redan då)
  • Idé- och lärdomshistoria 20 p (bland annat muntlig tentamen för den legendariske Svante Nordin)
  • Sociologi 20 p (många studietimmar i marxism blev det)

Morgonen den 1 mars 1986, dagen efter mordet på Olof Palme, gick flyttbilen från Lund till Stockholm för fortsatta studier.

  • 10 p socialantropologi (på väg ut i fältarbete)
  • Jur kand examen 1991 (återbördad till verkligheten)

I februari 1992, när ”Lasermannen” härjade som värst och Carl Bildt höll tv-tal till svenska folket, värvades jag på eget initiativ till Justitiedepartementet. Närmare bestämt som brevsvarare och senare också talskrivare och politisk sakkunnig åt dåvarande justitieminister Gun Hellsvik.

  • 1994-99 arbetade jag nära nog livet ur mig som jurist och politisk handläggare på M-kansliet i riksdagen. Väldigt lärorikt, som det heter.
  • 1998-2002 ersättare i riksdagen för Stockholms stad.
  • Från november 1999 till september 2009 arbetade jag som ledarskribent i Svenska Dagbladet.
  • 2005 Sveriges advokatsamfunds journalistpris
  • 2008 invald som ledamot av Kungliga Patriotiska Sällskapet
  • 2009 Föreningen Heimdals stipendium till Professor Gunnar Heckschers minne
  • 2009-2012 ledamot av Studieförebundet Näringsliv och Samhälles förtroenderåd
  • Den 5 oktober 2010 uppropad och invald i Sveriges riksdag, som ledamot för Moderaterna i Stockholms stad.
  • Ledamot av Civilutskottet 2010-2011
  • Ledamot av Skatteutskottet 2011-2014
  • Ledamot av Domarnämnden 2010-2014
  • Ledamot av Skatteverkets insynsråd 2012-2014
  • Ledamot av AcadeMedias Advisory Board, september 2013- augusti 2014
  • Vice ordförande i Sällskapet för Moderata Kvinnors Historia, mars 2014 -
  • Den 29 september 2014 uppropad och omvald i Sveriges riksdag
  • Ledamot av Konstitutionsutskottet 2014-, 3:e suppleant i SkU, 12:e (!) suppleant i EU-nämnden 2014 -
  • Sedan hösten 2014 ledamot av den parlamentariska Mediegrundlagskommittén, utredningsdirektiven kan läsas här 
  • Sedan våren 2015 ledamot av Medieutredningens s k referensgrupp, utredningsdirektiven kan läsas här. Uppdraget slutfört den 2 september 2016.
  • Februari 2015 ledamot av Mariamoderaternas styrelse
  • Den 15 september 2016 överlämnade Mediegrundlagskommittén sitt betänkande till justitieminister Morgan Johansson och uppdraget är därmed slutfört.
  • Sedan den 13 oktober 2016 ledamot av Moderaternas reformgrupp ”Trygghet att lita på”, under ledning av partisekreterare Tomas Tobé.
  • Den 7 november 2016 överlämnade Medieutredningen sitt slutbetänkande till kulturminister Alice Bah Kuhnke, och uppdraget som ledamot av utredningens referensgrupp är därmed slutfört.


Email
  • Mina tweets

  • De fem senaste inläggen

  • Följ mig via RSS