Maria Abrahamsson

i Riksdagen

Lutar åt att Leijonhufvud och Wennberg har rätt

2011-11-03, torsdag, kl. 15:54| 1 kommentar

Funderar på debatten som har blossat upp med anledning av Högsta domstolens dom avseende brott vid självförvållat rus.

I förrgår underkände straffrättsveteranerna Madeleine Leijonhufvud och Suzanne Wennberg HD:s resonemang, som man menade upphöjer berusning till en ursäkt för brott.

Inte alls, invänder två betydligt yngre straffrättsprofessorer i en frän replik. Men ML/SW vidhåller i dagens SvD sin kritik och avslutar syrligt: ”Det är möjligt att HD:s tolkning tillfredsställer den rättsvetenskap som Asp och Ulväng företräder. Men den kommer att sätta myror i huvudet på domstolar, åklagare, advokater och folk i allmänhet.”

För egen del lägger jag mig inte de rättsteoretiska resonemangen. Men det vore bara löjligt att förneka att HD-avgörandet leder till fler rättegångar där den misstänkte i hopp om strafflindring säger sig ha varit så berusad att han ingenting minns. Hur bra är det på en skala?


Kommentarer

En kommentar till “Lutar åt att Leijonhufvud och Wennberg har rätt”

  1. sven
    2011-11-03, 16:10

    Det är konstigt att vi inte tidigare har haft en debatt om berusning när det gäller ansvar och straff.

  • Länkar via knuff.se

  • Etiketter

  • Följ mig via RSS