Maria Abrahamsson

i Riksdagen

Nu är jag en del av etablissemanget

2010-10-12, tisdag, kl. 20:02| 6 kommentarer

Det är tisdag kväll och mentalt känns det redan som om veckan är slut. Jösses, vilken intensitet!

Vad jag gjorde i går minns jag över huvud taget inte. I dag satt jag i Kammaren klockan 10.00 och hojtade JA varje gång Talmannen frågade om vi kunde godkänna bemanningen i respektive utskott.

Därefter pinnade jag i väg till mitt första – konstituerande – sammanträde i Civilutskottet. Där ropades jag och övriga utskottsledamöter upp. Nej, Thomas Bodström var inte där, men väl hans ersättare. Sedan presenterade vi oss för varandra. Undrar just vad utskottskansliets tjänstemän tänker om oss…

Klockan 13.00 intog finansminister Anders Borg talarstolen i Kammaren. Höstens budgetdebatt var igång. Efter någon timme slank Thomas Östros upp vid min bänk, tog mig i hand och önskade mig välkommen till riksdagen. Jag log fåraktigt och tackade. Den killen ingår inte precis i mitt favoritgäng.

Efter en och en halv timmes debatt gav jag inte upp, men lämnade tillställningen för min TV-apparat på tjänsterummet. Där imponerandes jag starkt av Centerns nya ekonomiska talesman Annie Johansson, samtidigt som jag faktiskt fick en hel del undanstökat innan den moderata riksdagsgruppens möte klockan 16.

Gruppledaren gick mycket nogsamt igenom partiets motionspolicy för oss folkvalda inför den allmänna motionsperioden som just har börjat. Budskapet gick fram, om jag säger så.

En timme senare anslöt hela Alliansen, inklusive partiledarna.

Finansminister Anders Borg drog än en gång det ekonomiska läget, sedan var det mingel i Sammanbindningsbanan med allianssystrar och bröder. Riktigt trevligt!

Nu är man både invald och utskottsplacerad...

Kommentarer

6 kommentarer till “Nu är jag en del av etablissemanget”

  1. Penumbra
    2010-10-12, 21:22

    Invald, utskottsplacerad och snygg!

    Thomas Östros är inte mångas favorit. Hans överdrivna upprördhet i debatterna med Borg bidrog till Socialdemokraternas dåliga val. Det är jag övertygad om. Dessutom har han sitt utseende mot sig – lite läskigt, om man får säga så. Det ska bli intressant att se om han är kvar i partitoppen efter deras extra kongress.

    Anders Borg presenterade en bra budget idag, med tanke på situationen. Nu hoppas vi att världsläget vänder, annars är vi illa ute i alla fall om ett par år.

  2. Daniel
    2010-10-13, 20:32

    Kul att du kom in!

    När ryker nämndemannainstitutet? =)

  3. Maria_Abrahamsson
    2010-10-13, 22:10

    Nästa mandatperiod.

  4. Elin
    2010-10-13, 22:19

    Jag håller väldigt sällan med om vad du tycker. Trots detta kommer jag sakna att se dig gnabbs med herrarna Malm och Hägg i Svt:s morgonsoffa. Det var god morgon underhållning.

  5. Peter
    2010-10-14, 09:28

    Tror du de senaste dagarnas uppslagna nyhet om Osama kommer få efterdyningar i CU?

    http://www.newsmill.se/artikel/2010/10/12/fulast-vinner-i-v-rdnadstvister

  6. Maria_Abrahamsson
    2010-10-16, 21:51

    Elin, jag slutade gnabbas med Malm och Hägg i december förra året…

  • Länkar via knuff.se

  • Etiketter

  • Följ mig via RSS