Magert med tid, men så är det valrörelse
2010-08-26, torsdag, kl. 21:23| 1 kommentar
Det finns så mycket att berätta, men tyvärr ingen tid. Här är i alla fall ett smakprov på den snart gångna veckan. En mer fullödig rapport om vad jag har uträttat på senare tid utlovas till helgen.
Håll ut!
Kommentarer
En kommentar till “Magert med tid, men så är det valrörelse”
Sök
Länkar via knuff.se
Etiketter
Almedalen
Ask
Bodström
Borgfred
Brå
Dansk
DN
Domarnämnden
Glad
Guillou
Hägg
integritet
JK
Juholt
kärnuppgifter
Lambertz
Malm
Miljöpartiet
Moderaterna
Norge
polis
politiker
Provvalsresultatet
publicistklubben
Quick
Reinfeldt
riksdagen
rikspolischefen
Saab
Sahlin
Schyman
Sjukförsäkring
skidtunnel
socialdemokraterna
Sprutor
Språkrör
Tomteluva
Torsby
TV-soffa
TV-sända rättegångar
Vellinge
Vulgärdebatt
Våld
yttrandefrihet
Yttrandefrihetskommittén
Publicerat på annat håll
- Abrahamssons första hundra dagar
- Absurt att göra serieexperter till pedofiler
- Alliansens nya jobb väntar vi fortfarande på
- Antibiotikaresistens -ett krokben för välfärden
- Benny har rätt till en stödperson
- Beslutet mot Benny är hårresande
- Besöker verkligheten
- Brå och offentlighetsprincipen
- Den där rättssäkerheten
- En fritänkare i riksdagen
- Förstatliga kvinnojourerna – så slipper vi…
- Genus – vänsterns framgångsrecept
- Håkan Juholt kan bli farligt bra
- Klart parveln ska ha ett syskon, men…
- Kvinnorna vinnare på vita städtjänster
- Låt oss lagstifta om partibidragen
- M behöver inte fler ja-sägare
- M borde växla spår om polisen
- M måste sluta mörka om partibidragen
- Mina ledarartiklar i SvD
- Ord på vägen: Hitta din ledstång!
- Regeringen fixar inte Rakel
- Skattebetalarnas rättssäkerhet stärks
- Slå ihop polisens 21 myndigheter till en
- Svarta städjobb gynnar bara skurken
- TF och YGL måste värnas
- Vi måste ta Göran Hägglund på orden
- Vore jag glesbygdsbo
Följ mig via RSS
Om mig
Infödd stockholmare är jag inte, men efter ett drygt kvartssekel i stan är jag hyfsat väl förtrogen med storstadens villkor. Integrerad kalmarit om man så vill. Vid valet 2010 kom jag in i Sveriges riksdag som representant för Moderaterna i Stockholms stad. Efter en inledande session i Civilutskottet är jag sedan hösten 2011 ordinarie ledamot av Skatteutskottet, dessutom en av riksdagens två representanter i Domarnämnden.
Som knapptryckare och regeringsunderlag är jag framför allt lojal med mitt parti och alliansregeringen. Så måste det vara. Fast det hindrar inte att jag - när så krävs - tillåter mig att efter egen övertygelse påverka den politiska agendan. En bättre plattform än riksdagsuppdraget finns inte för den som vill göra sig hörd och få inflytande över den politiska processen innan den formella beslutsordningen tar vid i riksdagen.
Läs mer om mig.
Som knapptryckare och regeringsunderlag är jag framför allt lojal med mitt parti och alliansregeringen. Så måste det vara. Fast det hindrar inte att jag - när så krävs - tillåter mig att efter egen övertygelse påverka den politiska agendan. En bättre plattform än riksdagsuppdraget finns inte för den som vill göra sig hörd och få inflytande över den politiska processen innan den formella beslutsordningen tar vid i riksdagen.
Läs mer om mig.
Riksdagsarbetet
De fem senaste inläggen
Tidigare blogginlägg
- Moderaterna i Bromma väntar: Nu är det bara ett p...
Polisen får gärna jaga skräpmarodörerna på Söder:
Jag har aldrig v...- Börjar ni haja att jag också är skattepolitiker? : Pustar ut efter att ...
- Råstams murvlande hade behövts länge än : Det var valrörelse 2...
- Söderalliansen är född, nästa på tur?: Tyvärr hade centerpa...
Joo, jag lipade när Mona Sahlin avtackades: Nästa fredag är det ...- Lena Mellin kanske rent av dras med i fallet: Erbjudanden om att k...
- Ödesskrämsel? - Sahlins bidrag till nästa SAOL: Mona Sahlin kom lind...
- FRA 2 är bättre, men likväl en varböld: Tillgodoser tilläggs...
- Det lär bli välbesökt...: Fin reklam för mig p...
2010-08-27, 08:02
Jag börjar känna en viss mättnad på politik, slår jag på tv:n ser jag nyllet på en politiker, i radion babblar dom på och tidningarna är fulla med opinionsundersökningar och andra artiklar. Det är julafton för media och statistiker.
Ja, jag vet att det är valrörelse och strid på kniven men har man inte prickat in toppformen lite väl tidigt? En del av partiledarna börjar faktiskt se lite trötta ut redan.
Skönt när det är över. Tills dess använder jag fjärrkontrollen flitigt.