”Hildan” Skarhed bör tänka ett varv till
2010-07-17, lördag, kl. 11:52| 1 kommentar
Det kvinnliga juristnätverket Hilda ifrågasätts nu även av den moderata riksdagskvinnan Elisabeth Svantesson. (Hennes blogg finns här!)
Det känns bra att få sällskap av en partikamrat i den här debatten, för den är viktig. Och Svantesson är inte vem helst, utan bland annat ledamot i styrelsen för Riksrevisorerna. Det är ett kontrollorgan där det tydligen har ansetts olämpligt att förena uppdrag som riksrevisor med ledamotskap i Hilda, något som nytillträdda riksrevisorn Gudrun Antemar har tagit konsekvenserna av och lämnat Hilda.
För Justititiekansler Anna Skarhed är debatten besvärande, det framgick med all tydlighet av Ekots intervju med henne. Skarhed ser själv inte något förtroendeproblem med att hon ingår i ett nätverk som har till syfte att främja att kvinnliga jurister ska behandlas rättvist vid rekryteringen av höga jurister inom statsapparaten.
Nej, men om andra insiktsfulla bedömare gör det borde hon fundera över lämpligheten av att JK, som i likhet med Riksrevisorerna är en kontrollmyndighet, samtidigt är en Hilda.
Kanske borde Skarhed också ställa sig kontrollfrågan: Hur skulle förtroendet påverkas för en manlig JK om han samtidigt var med i juristnätverket Harald med uttalat syfte att främja en rättvis behandling av manliga jurister vid rekryteringen av höga jurister i statsapparaten?
Kommentarer
En kommentar till “”Hildan” Skarhed bör tänka ett varv till”
2010-07-18, 15:31
Bra att du tar upp den här frågan om nätverket Hilda. Jag tycker att det är en mycket oroväckande utveckling att det finns nätverk som styr tillsättningen av juridiska topposter utifrån kön.