Maria Abrahamsson

i Riksdagen

Därför är Falkvinge ensam om sitt namn

2010-04-27, tisdag, kl. 09:09| 12 kommentarer

Piratpartiets frontfigur Rick Falkvinge hette tidigare Dick Augustsson. I SvD berättar han om namnbytet. Ett tung vägande skäl för Falkvinge att byta namn var hans upplevelse av att vara ”fågelmänniska”. Detta med identifikation är alltid spännande, men mer intressant ändå är Falkvinges inställning till att äga sitt  namn.

Han tycker att det är praktiskt att ha ett efternamn som är unikt även globalt. Det underlättar sökandet efter skriverier om honom på nätet. På ett rent känslomässigt plan, förstår jag det som, tycker Falkvinge att det är ”en härlig känsla att vara ensam om i sitt namn i världen”.

Och hur är den känslan möjlig, då?

Jo, därför att namn, precis som varumärken, litterära verk, filmer, musikstycken, med mera, är skyddade av upphovsrätten. Lagstiftningen sätter stopp för såväl illegala fildelare som namntjuvar. En ordning som Falkvinge motarbetar hårt utom när det gäller just hans eget namn.

Nätgenerationen, som utgör partiets anarkistiska väljarbas, består enligt Falkvinge av individer som är vana att bestämma själva och inte accepterar statligt förmynderi.

Namnlagen dömer han ut som uråldrig och stötande, naivt omedveten om att det är just namnlagens spärrmekanismer (och lagen om namn och bild i reklam) som hindrar andra från att också byta till det tjusiga namnet Falkvinge eller utan hans medgivande använda namnet Falkvinge i kommersiella syften.

Jag förmenar inte piratpartiets ledare den, som han säger, härliga känslan att äga ett unikt namn som stämmer väl överens med hans personlighet.

Men som den piratpartist Rick Falkvinge är har han noll koll på hur det kommer sig att han efter sex år fortfarande är ensam om att bära sitt egenhändig komponerade namn. Eller så vägrar han helt enkelt att se.

Kommentarer

12 kommentarer till “Därför är Falkvinge ensam om sitt namn”

  1. Robbin Edgren
    2010-04-27, 10:05

    Gulligt. Jag böt just namn, och det är (oavsett namnlagen) inte något man gör bara för att det är skoj då och då.

    Det skulle vara roligt om ni kunde ta och bemöta Falkvinges politiska dravel på riktigt istället för såna här fånerier. ”Oh Falkvinge tycker det är kul att ha ett eget namn, att han tycker det är kul måste implicit betyda att han inte har några principer, precis som jag och därför är han dååååålig”. :P

  2. Jan-Olof Fnlik
    2010-04-27, 10:21

    Nja, tänkvärt men kanske en liten detaljmiss i det att vi inte är emot upphovsrätt, däremot en massa kommerciella ”rättigheter” till höger och vänster.

    Sedan var det ju även som så att med automatiska filter skapade och underhållna av moralhysteriska amerikaner så var det inte så lätt att heta Dick.

    Inlägg och kommentarer som han skrev under med sitt eget namn blev ju automatiskt borttagna som stötande.

    Mvh

    /J-O

  3. Rick Falkvinge (PP)
    2010-04-27, 10:25

    Eller också nämner inte upphovsrätten personnamn över huvud taget, mer än i Ipred-sammanhang, och det är väldigt lätt att blanda ihop olika immaterialrätter.

  4. Zac
    2010-04-27, 10:53

    Kuligt perspektiv – men är Rick emot att någon annan tar namnet Falkvinge?

    För övrigt är jag ensam om mitt (riktiga) förnamn. I Sverige i alla fall, ändå är jag svensk som öländska kroppkakor!

    Du kommer inte få min röst, den går till sagda Falkvinge, men gud så viktigt ditt arbete är. Jag håller tummarna för att du kommer in i riksdagen – någon mer integritetshävdande riksdagsledamot har jag svårt att se. Tack.

    //Zac

  5. Leif
    2010-04-27, 11:01

    Pang! Den visste var den tog!

  6. Per Starbäck
    2010-04-27, 16:19

    Att de flesta politiker (i likhet med folk i allmänhet) inte vet mycket om vad upphovsrätt innefattar och inte innefattar är ingen nyhet eller överraskning. Men om man är jur. kand. och har arbetat som jurist och som politisk sakkunnig åt en justitieminister (allt enligt CV:t), borde man inte vara lite mer kunnig då?

  7. Erik Levin
    2010-04-27, 17:55

    Källa på att personnamn är skyddade av upphovsrätt? Låter ju helt bisarrt, jag hittar inte det i lagen i fråga.

    Dessutom, var säger Rick att han tycker att ingen annan ska få ta samma namn? Kan man verkligen dra den slutsatsen av att han säger att det är praktiskt att ha ett unikt namn?

    Sen att kalla PP’s sympatisörer kort och gott för anarkistiska är ju bara osakligt.

    Man kan nog säga mycket om Rick Falkvinge, men den här bloggposten är mest ute och cyklar baklänges i blåsväder.

  8. Maria_Abrahamsson
    2010-04-27, 22:20

    Jag tänkte väl att mitt blottläggande av Falkvinges dubbla budskap skulle få honom och hans hejdukar att gå till motattack.

    Dock är juridiken inte piraternas starkaste sida. Falkvinge har fel när han påstår att det inte finns upphovsrätt för personnamn. Läs till exempel 23 § i namnlagen: ”Den som gör intrång i någon annans rätt till ett egenartat efternamn [typ Falkvinge, min anmärkning] är skyldig att ersätta den andres skada – -”.

    Nu väntar jag på en kommentar till Erik Levins antagande att Falkvinge nog inte har något emot att fler än han får lystra till detta vackra namn. En hel arme av Falkvingar som sluter upp kring sin partiledare?

    Gärna för mig, men vad blir då kvar av Ricks härliga känsla av att vara ensam om sitt namn i världen?
    /Maria

  9. Rick Falkvinge (PP)
    2010-04-28, 02:21

    Eh.

    Upphovsrätt för personnamn I NAMNLAGEN?

    Det är ju ett… intressant påstående. Med ”upphovsrätten” brukar annars menas det som står i just, eh, upphovsrättslagen.

    Med den logiken kan man ju säga att precis allt i lagboken är upphovsrätt.

  10. Björn Lindström
    2010-04-28, 05:45

    Ja, att okunnigt blanda ihop upphovsrätt och namnskydd var ju nästan garanterat att få dem att hetsa upp sig. Bra tänkt.

  11. Erik Levin
    2010-04-28, 11:19

    Passagen du citerar tyder inte på att personnamn är skyddade av upphovsrätt. Den tyder på att personnamn kan vara skyddade. Allt immateriellt skydd är inte upphovsrätt. Ej heller har alla former av ersättning för annans skada med upphovsrätt att göra.

    Min kommentar var heller inget antagande åt endera hållet.

    För tydlighets skull:

    Följande antaganden görs i denna bloggpost:
    1) ”Personnamn skyddas av upphovsrätt”
    2) ”Rick Falkvinge vill inte att någon annan ska få ha samma namn”
    3) ”Rick/PP vill reformera upphovsrätten”

    Följande slutsatser dras från dessa premisser:
    4) ”Rick/PP vill ta bort skyddet för egennamn”
    5) ”Ricks/PPs åsikter är därmed inkonsekventa”

    1) tycks inkorrekt. 2) har inte kunnat visats. 3) är korrekt, men i avsaknad av 1-2 följer icke 4-5 av denna enda korrekta premiss. Argumentationen är inte valid.

  12. Robert Ylipää
    2010-04-29, 20:59

    Sedan är det så att en del av oss som tänker oss rösta på piratpartiet egentligen inte är emot upphovsrätten som sådan. Utan bara vill hävda att medborgarrätt går före upphovsrätt. Och som det synes mig att moderaterna (och inte bara de) nedprioriterat medborgarrättsfrågorna högst väsentligt, är de inte ett alternativ i valet 2010.

    ”I olika hänseenden kan åtgärder, genomförda och sanktionerade av en riksdagsmajoritet, komma att gripa allt längre in i de enskilda medborgarnas liv. Datorutvecklingen ger enorma möjligheter för ett genomkontrollerat och genomreglerat samhälle.
    Att den enskildes frihet skulle över en natt genom regeringsdekret eller riksdagsbeslut avskaffas, drömmer ingen om. Men i själva utvecklingen är risker inbyggda för den enskildes friheter. Dessa friheter skulle successivt kunna naggas i kanten genom en samhällsutveckling som steg för steg, dag för dag ger överheten och övermakten ökande befogenheter på de enskilda medborgarnas bekostnad.”

    Citatet är Gösta Bohmans och från ett tal i riksdagen den 4:e juni 1976. Och vem skulle han rösta på 2010 om han kunde? De nya moderaterna?

  • Länkar via knuff.se

  • Etiketter

  • Följ mig via RSS